Pokazy z udziałem uczniów ZSTiO w Boratynie

W ostatnim czasie nasza szkoła podjęła współpracę z gimnazjum w Boratynie. W jej ramach w dniu 6 listopada 2015 r. zostały przeprowadzone pokazy edukacyjne obejmujące tematykę z chemii, fizyki, mechatroniki oraz elektroniki. Świat nauki przestał być niedostępny dla przeciętnego ucznia.

Z zagadnień fizycznych zaprezentowano możliwości zastosowania komputera i siłomierza elektronicznego do dokładnego pomiaru wartości siły wyporu działającej na ciało zanurzone w cieczy. Uczniowie dzięki pomiarom utrwalili wiedzę z zakresu hydrostatyki. Pomiary ułatwiły odpowiedź na pytania: dlaczego statek płynący na morzu nie utonie? dlaczego niektóre ciała wypływają na powierzchnię cieczy? dlaczego w Morzu Martwym jest mniejsze ryzyko utonięcia?

Pokazy z chemii obejmowały: doświadczenie z płynem nienewtonowskim, z płonącymi cytrynami, z jakiem w butelce (czy można umieścić jajko w szklanej butelce o średnicy mniejszej niż szerokość jajka?), skaczącym jajkiem, płonącą deską.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektronik demonstrowali robota wykonanego przez jednego z nich z elementów optoelektronicznych, którym można było sterować aplikacją pobraną na smartfona.

W pokazach brali udział wyróżniający się uczniowie naszej szkoły: Łukasz Bisacki, Kamil Broda (1Tc), Karolina Lis, Daniel Lorynowicz (1Lh) oraz Aleksander Siwoń i Krystian Trysła (1Te).