Technik programista

Technik programista: informatyka to bardzo nowoczesna i szybko rozwijająca się dziedzina wiedzy. Jedną z bardzo dynamicznie rozwijającą się jej gałęzią jest programowanie. Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Szybki rozwój nowych technologii oraz nowoczesnych urządzeń wymagających specjalistycznego oprogramowania, stawiają nowe wyzwania dla technika programisty. Znajomość różnych języków programowania na poziomie rozszerzonym daje duży wachlarz możliwości zdobycia dobrze płatnej pracy i rozwijania swoich pasji. Należy też dodać, że tworzenie oprogramowania jest jednym z filarów innowacyjnej gospodarki. Podjęcie nauki w zawodzie technik programista to inwestycja w przyszłość. Dziś programista to jeden z najlepiej zarabiających i najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Programowanie to nie tylko pieniądze, to ciekawa pasja dająca m. in. możliwość programowania robotów, tworzenia gier komputerowych, aplikacji komórkowych i oraz wielu kreatywnych rzeczy np. inteligentne ubrania, domy itp.

Informacje dodatkowe
Program nauczania nastawiony jest na kształcenie w sposób innowacyjny oparty na nauce programowania różnych języków odpowiednich dla aplikacji desktopowych np.: C++, C#, Visual Basic, Java, Python oraz język do projektowania interfejsu użytkownika np. XAML. Znajomość różnych języków programowania umożliwi tworzenie gier komputerowych, programowanie robotów, programowanie baz danych, tworzenia oprogramowania maszyn i urządzeń przemysłowych oraz wykształceniu umiejętności algorytmicznego i logicznego myślenia. Dodatkowo uczniowie poznają takie języki jak: SQL (przydatnego do tworzenia
i zarządzania relacyjnymi bazami danych), HTML 5 i CSS (wykorzystywanych do tworzenia stron internetowych).
W trakcie nauki uczeń bierze udział w zajęciach innowacyjnych “Programming Master" - programowanie gier komputerowych i robotów z wykorzystaniem interaktywnych aplikacji oraz różnych języków programowania. Ponadto realizuje rozszerzony program z matematyki oraz z fizyki albo informatyki (do wyboru).

Sylwetka absolwenta
Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik programista będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

• tworzenia i administracji stronami WWW;
• tworzenia, administracji i użytkowania relacyjnych baz danych;
• programowania aplikacji internetowych;
• tworzenia i administracji systemami zarządzania treścią;
• projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych;
• projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych;
• projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.

Technik programista znajdzie zatrudnienie w:

• firmach zajmujących się tworzeniem i sprzedażą oprogramowania komputerowego;
• przedsiębiorstwach, w których maszyny sterowane są komputerowo lub proces produkcji odbywają się z użyciem robotów i niezbędnego oprogramowania;
• firmach komputerowych tworzących oprogramowania do robotów;
• firmach komputerowych zajmujących się tworzeniem gier komputerowych i aplikacji mobilnych;
• przemyśle;
• medycynie;