Technik pojazdów samochodowych

Technik pojazdów samochodowych to kierunek związany z eksploatacją i obsługą pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji nowoczesnych pojazdów samochodowych wyposażonych w systemy elektroniczne i nowoczesne technologie. Zaletą kierunku jest dostosowane treści nauczania do wymogów współczesnej techniki samochodowej.

Informacja dodatkowe

W trakcie nauki uczeń otrzymuje również niezbędne przygotowanie w zakresie technologii informacyjnej, która jest nieodłącznym elementem nowoczesnej diagnostyki samochodowej. Specjalistyczne wiadomości i umiejętności w zakresie budowy, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych uczeń nabywa w trakcie zajęć praktycznych w klasie I, II i III w Centrum Kształcenia Praktycznego oraz podczas miesięcznej praktyki zawodowej w klasie trzeciej, a ponadto realizuje rozszerzony program z matematyki oraz z fizyki albo informatyki (do wyboru). Uczniowie odbywają bezpłatny kurs nauki jazdy.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

1. Kwalifikacja 1: MG.12. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.

lub

1. Kwalifikacja 1: MG.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.
  2. Kwalifikacja 2: MG.43. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych..

Sylwetka absolwenta

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik pojazdów samochodowych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

1. posługiwania się oprogramowaniem specjalistycznym;
  2. prowadzenia dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych;
  3. wykonywania oceny stany technicznego pojazdu samochodowego i jego zespołów,
  4. dobierania części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych;
  5. obsługi i naprawy pojazdu samochodowego i jego zespołów;
  6. organizowania i nadzorowania procesów obsługowo-naprawczych pojazdów samochodowych.

Technik pojazdów samochodowych znajdzie zatrudnienie w:

• przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji.
  • instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniami komunikacyjnym;
  • instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i ich częściami;
  • przedsiębiorstwach transportu samochodowego;
  • stacjach kontroli pojazdów;
  • zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych;
  • stacjach obsługi pojazdów samochodowych;

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia (opisy, zdjęcia, prezentacje, filmy itp.)