Technik automatyk

Technik automatyk: to zawód, który daje szansę na zdobycie ciekawej pracy. Automatyk to osoba, która umie projektować i obsługiwać nowoczesne urządzenia i linie produkcyjne. Potrafi łączyć umiejętności wielu dziedzin nauki, bo tego wymaga nowoczesny przemysł. Automatyk może pracować zarówno w małej, jak i dużej firmie, która prowadzi montaż i rozruch nowoczesnych urządzeń technicznych w branży mechanicznej, spożywczej, energetycznej, samochodowej, budowlanej lub medycznej.

Informacja dodatkowe

Technik automatyk jest nowoczesnym kierunkiem wprowadzonym do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w sierpniu 2016 roku. Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, które będą prowadzić kształcenie w tym zawodzie. Kształcenie zawodowe w klasie technik automatyk odbywała się w nowoczesnych zakładach pracy produkujących i wykorzystujących urządzenia automatyki. Uczniowie realizują rozszerzony program z matematyki oraz z fizyki albo informatyki (do wyboru).

Możliwość uzyskania uprawnień SEP do 1 kV (w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych do 1 kV - wydawane uprawnienia elektryczne w formie świadectwa kwalifikacji są ważne przez okres 5 lat).

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

• Kwalifikacja 1: EE.17. Montaż i uruchamianie urządzeń automatyki przemysłowej
  • Kwalifikacja 2: EE.18. Przeglądy, konserwacja, diagnostyka i naprawa instalacji automatyki przemysłowej

Sylwetka absolwenta

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik automatyk będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

• diagnostyki i remontu urządzeń i instalacji automatyki.
  • przeglądów technicznych i konserwacji urządzeń i instalacji automatyki;
  • obsługi urządzeń i instalacji automatyki;
  • uruchamiania urządzeń i instalacji automatyki;
  • montażu urządzeń i instalacji automatyki;

Technik automatyk znajdzie zatrudnienie w:

• zakładach przemysłowych przy konserwacji i naprawie instalacji automatyki przemysłowej;
  • firmach instalujących układy automatyki;
  • warsztatach naprawy sprzętu automatyki;
  • specjalnych placówkach handlujących urządzeniami automatyki.

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia (opisy, zdjęcia, prezentacje, filmy itp.)