Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

XXVII Olimpiada Informatyczna

Jak wystartować w OI?

1. zarejestruj się w Systemie Informatycznym Olimpiady (SIO)
2. przeczytaj treść zadań – zadania z I etapu XXVII Olimpiady Informatycznej pojawią się na stronie SIO 21 października 2019 r.
3. napisz programy rozwiązujące te zadania – patrz np. przykładowe programy rozwiązujące kilka bardzo prostych zadań
4. wyślij rozwiązanie przez SIO i sprawdź, jak zadziałało na przykładowych testach
Przed wzięciem udziału w zawodach warto zapoznać się z przepisami Olimpiady, przede wszystkim z Zasadami organizacji zawodów oraz Ustaleniami technicznymi bieżącej edycji Olimpiady (dostępny jest też pełny Regulamin Olimpiady).

Zawody Olimpiady są indywidualne i mogą w nich brać udział uczniowie wszystkich typów szkół średnich (oraz młodsi).

Jak rozwiązywać zadania olimpijskie?
Rozwiązaniem każdego zadania jest program lub plik z danymi. Rozwiązania są sprawdzane w pełni automatycznie. Żeby móc wystartować w olimpiadzie, trzeba umieć programować w jednym z dostępnych języków programowania: C++ lub Python. Jest dużo dostępnych kursów programowania w tych językach (podręczniki, kursy internetowe). Olimpijski kurs programowania w języku C++ można znaleźć w serwisie MAIN2. Kilka bardzo prostych zadań wraz z rozwiązaniami w podanych językach programowania jest dostępnych w dziale Przykładowe zadania.
Podstawą oceny rozwiązań jest zgodność sprawdzanego programu z podaną w treści zadania specyfikacją, poprawność wygenerowanego przez program wyniku, czas działania tego programu oraz ilość wymaganej przez program pamięci. Wskazówki, jak sprawdzać poprawność i efektywność rozwiązań, można znaleźć w dziale o testowaniu rozwiązań. W pisaniu szybkich i wydajnych programów pomaga znajomość pewnych algorytmów, wiele z nich można znaleźć w dostępnej literaturze. W szczególności gorąco polecamy lekturę książeczek z opisami rozwiązań zadań z poprzednich edycji Olimpiady, które są dostępne on-line, a także w wersji papierowej.
W zdobywaniu umiejętności potrzebnych na Olimpiadzie bardzo pomocny jest trening. Archiwum zadań z poprzednich edycji Olimpiady, wraz z możliwością sprawdzania na bieżąco nadesłanych rozwiązań, znajduje się w serwisie Szkopuł. Warto także brać udział w innych zawodach programistycznych – o wielu z nich można dowiedzieć się z działu Linki.

Dlaczego warto startować w Olimpiadzie?

Laureatom i finalistom Olimpiady przysługuje wolny lub ułatwiony wstęp do wielu szkół wyższych, zwolnienie z matury z informatyki i ocena celująca z informatyki lub technologii informacyjnej – szczegółowa lista uprawnień jest dostępna w Zasadach organizacji zawodów. Najlepsi olimpijczycy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach informatycznych (z licznymi sukcesami) i mają zapewniony udział w olimpijskich obozach treningowych.
Większość zawodników bierze udział w Olimpiadzie Informatycznej głównie dlatego, że zadania olimpijskie są ciekawe, wyzywające intelektualnie, a zaprogramowanie rozwiązań sprawia dużo przyjemności i daje sporą satysfakcję. Pewien przedsmak tych doznań można znaleźć w dziale z zadaniami rozgrzewkowymi, do rozwiązania których nie trzeba wykorzystywać programowania. A w trakcie zawodów II i III stopnia można poznać wielu rówieśników zainteresowanych informatyką i dziedzinami ścisłymi.


Pytania?


Pytania dotyczące przebiegu zawodów I stopnia Olimpiady (w trakcie trwania tych zawodów) można zadawać w serwisie SIO. Pozostałe pytania najlepiej kierować na oficjalny adres elektroniczny Olimpiady: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji na stronie: https://oi.edu.pl/l/27oi_aktualnosci/