Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki
  • Start
  • Aktualności
  • Technik pojazdów samochodowych zwiedza fabrykę FCA Poland w Tychach

Technik pojazdów samochodowych zwiedza fabrykę FCA Poland w Tychach

Klasa pierwsza kształcąca się w zawodzie Technik pojazdów samochodowych miała ostatnio możliwość zwiedzić fabrykę samochodów FCA Poland w Tychach.

Grupa pod opieką przewodnika mogła zobaczyć halę produkcyjną elementów karoseryjnych (m.in. nadkola, drzwi, maska). Uczniowie obejrzeli w pełni zautomatyzowaną produkcję z wykorzystaniem pras oraz oprzyrządowania do formowania blach (tłoczniki, wykrojniki itp.). Zgrzewanie karoserii w fabryce Fiata odbywa się tylko przy pomocy specjalistycznych robotów przemysłowych, a największe stanowisko ma ich aż 18 (część robotów jest przytwierdzona do podłoża hali, a część umieszczona została nad linią przejazdu karoserii na specjalnie przygotowanej konstrukcji nośnej). Całe zgrzewanie karoserii na w/w stanowisku trwa kilka sekund.

W fabryce FCA każdy pracownik linii montażowej ma przydzieloną określoną, odpowiednią dla danego stanowiska pracy rolę. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia całego montażu, ponieważ pracownik skupia się wyłącznie na swoim zadaniu. Dzięki temu zabiegowi podczas montażu nie ma błędów. Proces montażu jest bardzo złożony i wielowarstwowy.

Finalny produkt, czyli upragniony samochód, zostaje uruchomiony, sprawdzony i odesłany na bieżnię do kontroli jakości oraz sprawdzenia stanu układów mechanicznych.

Opiekunami uczniów byli nauczyciele: mgr inż. Krzysztof Żołyniak oraz mgr inż. Mariusz Skupień.