Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada, w tym roku wypada dziś,18.11.2021 r.

Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Co przyniosło niespodziewane skutki, aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków wpływających na stan zdrowia człowieka, między innymi:

Choroby układu oddechowego (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POCHP, zapalenie płuc). Choroby układu krążenia (niedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo- mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, tętniak aorty). Nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego). Motywacja do rzucenia palenia

Uzależnienie od nikotyny jest trudnym do opanowania nałogiem, jednak jego opanowanie prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia człowieka jak i jego samopoczucia.

Ilu ludzi na świecie tyle powodów aby zadbać o swoje zdrowie i wygląd. Najważniejsze w procesie rzucania czy ograniczania palenia tytoniu jest odnalezienie wewnętrznej motywacji, która będzie przewodzić palaczowi w drodze do wyzwolenia się od nałogu.

Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia od naturalnych metod (zmniejszenie ilości wypalanych papierosów, znalezienie sprzymierzeńca w postanowieniu, pozytywne nastawienie do osiągnięcia cel), przez nikotynową terapię zastępczą (nikotynowe gumy do żucia, plastry nikotynowe, inhalatory nikotynowe) do metod niekonwencjonalnych (hipnoza, akupunktura, Bicom). Istnieją również specjalne, sprofilowane darmowe aplikacje mobilne, które mają na celu wspomagać osobę uzależnioną w rzucaniu palenia.

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel : 801 108 108.
Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00

Powodzenia i wytrwałości wszystkim tym, którzy walczą z nałogiem, gratulacje dla wolnych od uzależnienia od palenia papierosów!