Warsztaty dla uczniów ZSTIO w ramach programu Razem Bezpieczniej

We wrześniu w ramach programu Razem Bezpieczniej, projekt „Wiem więcej, żyję dłużej i bezpieczniej – stop narkomanii w powiecie jarosławskim” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha odbyły się warsztaty dla uczniów. Warsztaty zostały zrealizowane w 31. oddziałach klasowych (31 oddziałów po 4 godz. lekcyjne).

Tematyka warsztatów była następująca:
Warsztaty dla uczniów nr 1 „Substancje psychoaktywne – zagrożenia naszych czasów”. Treści obowiązkowe:
- ukazanie szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych,
- diagnoza zachowań ryzykownych – spożycie środków psychoaktywnych
- uświadomienie przyczyn sięgania po narkotyki
- ukazanie szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych,
- wskazanie skutków oddziaływania narkotyków na organizm człowieka
- wskazywanie argumentów przemawiających „za” i przeciw zażywaniu środków uzależniających
- praca nad fałszywymi przekonaniami na temat skutków zażywania środków psychoaktywnych
- przekonania na temat nowych środków psychoaktywnych jakimi są dopalacze

Warsztaty dla uczniów nr 2 „Być asertywnym – co to znaczy? Ja też tak mogę”.
Treści obowiązkowe:
- wyjaśnienie pojęcia asertywność,
- wskazanie na różnice pomiędzy pojęciami: agresja – asertywność – uległość,
- trening asertywności, przykłady, odgrywanie scenek,
- wskazanie na korzyści płynące z bycia asertywnym w codziennym życiu, w obliczu zagrożeń współczesnego świata /używki/.
Warsztaty zostały przeprowadzone we współpracy z Centrum Szkoleniowo – Terapeutycznym Self.