Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

Praktyki w Anglii

Dnia 18.03.2018 szesnastu uczniów z klasy 2 Ti i 2 Tn wraz z opekunami p. Adamem Góreckim oraz p. Przemysławem Wareckim powróciło z Plymouth w Anglii z dwutygoodniowych praktyk.

Praktyki organizowane zostały w ramach projektu „Europejska jakość kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Po kilkutygodniowych przygotowaniach obejmujących zagadnienia z języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych uczniowie rozpoczęli praktyki w angielskim mieście Plymouth we współpracy ze szkoła Językową Tellus Education Group oraz Argyle Cummunity Trust. Przez dwa tygodnie nasi uczniowie zgłębiali pod okiem angielskiego instruktora zagadnienie z montażu komputerów, konfigurowania sprzętu komputerowego i oprogramowania, obsługi oprogramowania użytkowego, projektowania sieci komputerowej, montażu okablowania strukturalnego, instalacji komputerów i innych urządzeń sieciowych oraz administracji sieci komputerowych. Zajęcia odbywały się obowiązkowo w języku angielskim co obejmowało również prywatne rozmowy pomiędzy naszymi uczniami

Uczniowie zakwaterowani byli u angielskich rodzin dzięki czemu musieli porozumiewać się w języku angielskim. Bardzo ciekawym zwyczajem były codzienne obiadokolacje w których uczestniczyły angielskie rodziny co dawało naszym uczniom możliwość nieskrępowanej rozmowy w języku Szekspira. Dzięki temu nasi uczniowie znacznie podnieśli swoje kompetencję językowe oraz nabrali pewności siebie.

W czasie wolnym nasi uczniowie mieli możliwość poznania się ze swoimi rówieśnikami z Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii dzięki wieczorom integracyjnym organizowanych przez szkołę Tellus, jak i zwiedzania miasta oraz okolic które należą do jednych z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc Wielkiej Brytanii. Dzięki tym wycieczkom dowiedzieliśmy się na przykład, że z Plymouth w dniu 21 listopada 1620 wyruszyła na pokładzie statku Mayflower w kierunku Ameryki grupa „Ojców Pielgrzymów" (Pilgrim Fathers) którzy założyli tam pierwszą angielską kolonię co przyczyniło się do faktu iż językiem urzędowym w Stanach Zjednoczonych jest właśnie angielski.

Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymali prestiżowe certyfikaty.