Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

Policzone - pobiliśmy rekord Polski w długości liczby PI

Miejsce: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu im. Stefana Banacha. ul. Świętego Ducha 1. Boisko szkolne.

Akcja: VI Piknik Naukowy 2017

Data: 26 maja 2017

Na pomysł wpadli najbardziej pozytywnie „zakręceni" uczniowie technikum elektronicznego ZSTiO W Jarosławiu. Przeczytali, że w Centrum Naukowym Kopernik w Warszawie pobito matematyczny rekord w długości "żywego" łańcucha liczby Pi. Do tej pory rekord Polski wg Biura Rekordów Guinnessa wynosił 330 osób o długości 149,7m. Nasza szkoła nosi imię jednego z największych matematyków w Polsce. Nie mogliśmy tego odpuścić.

Dzięki nauczycielom i uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ZSTiO w Jarosławiu od maja 2017 roku najdłuższy w Polsce „żywy” łańcuch rozwinięcia liczby Pi został utworzony przez 811 osób, a jego łączna długość wyniosła 499 m i należy do miasta i powiatu Jarosław oraz ZSTiO Jarosław.

Poprawność kolejnych cyfr w szeregu zweryfikował bezzałogowy statek powietrzny.

Wynik jest nieoficjalny, była to zaledwie próba. Za rok chcemy zaprosić jurorów z Biura Rekordów Księgi Guinnessa i mamy plan na 1001 osób oraz kilometr długości „żywego" łańcucha.