Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki
  • Start
  • Aktualności
  • "Lekcja inaczej, czyli o perspektywach młodego technika informatyka"

"Lekcja inaczej, czyli o perspektywach młodego technika informatyka"

27 lutego w ZSTiO odbyło się spotkanie z Panem Marcinem Gruntowiczem,senior IT project managerem w Alior Banku w Krakowie. Wzięło w nim udział 60 uczniów z klasy III Ti oraz III Tn.

Celem spotkania było przedstawienie uczniom perspektyw, jakie przed nimi otwiera zawód technik informatyk oraz uświadomienie wymagań jakim muszą sprostać, jeśli chcą, aby ich praca była satysfakcjonująca i dobrze płatna.
Pan Marcin, absolwent jarosławskiego liceum o profilu informatycznym, opowiedział o swojej ścieżce edukacji. Mówił o tym, jak wiedzę zdobytą w szkole średniej i na studiach wykorzystuje w swojej pracy. Uświadomił uczniom, że oprócz przedmiotów zawodowych, istotne są również fizyka, matematyka czy angielski, dlaczego język polski jest ważny z punktu widzenia późniejszej pracy zawodowej. Opowiedział o tym, jak rozwijała się jego kariera, czym się zajmował i czym obecnie się zajmuje. Pan Marcin mówił o wymaganiach jakie stawia się przed ubiegającymi się o pracę w znanych firmach na różnych stanowiskach m.in. programisty, analityka, administratora czy sieciowca. Uczniowie usłyszeli, że zawód ten wymaga ciągłego doskonalenia się oraz rozwijania swoich umiejętności, ale jest to praca ciekawa, dająca ogromne poczucie satysfakcji oraz stabilność finansową. Stwarza okazję do podróżowania i poznawania nowych ludzi. Pan Marcin zaznaczył jednak, że praca ta wiąże się z dużym stresem. Uczniowie słuchali z uwagą i chętnie zadawali pytania.
Ważnym wnioskiem ze spotkania było to, że rynek pracy w tej branży otwarty jest dla fachowców, a nie ludzi przeciętnych. Z łatwością znajdą pracę ci, którzy stawiają na samorozwój.

Anna Pszon-Ziegelheim