Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki
  • Start
  • Aktualności
  • IV Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada” zakończony

IV Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada” zakończony

18 marca 2016 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu odbył się IV IV Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada” – konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych. Banachiada została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Starostę Powiatu Jarosławskiego.

W zmaganiach wzięły udział dwuosobowe drużyny uczniów reprezentujące szkoły z okolicznych gimnazjów, jak również z Kolbuszowej (Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 2), Przybówki, Trzebowniska, Rzeszowa, Przemyśla, Stalowej Woli (Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 2), Ustrzyk Dolnych, Jedlicza (okolice Jasła) oraz z Krakowa (Gimnazjum Nr 2).

18 marca sala gimnastyczna zmieniła się w prawdziwą Kawiarnię Szkocką. Nawiązując do atmosfery z czasów Banacha uczestnicy szkolnego maratonu mogli zapisywać swoje notatki i obliczenia także na blatach uczniowskich stolików. Młodzi matematycy w szlachetnej rywalizacji zmierzyli się ze swoimi konkurentami i mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności. Podczas maratonu liczyła się nie tylko znajomość matematyki, ale także pomysłowość i kreatywność. Uczestnicy maratonu rozwiązując różnego rodzaju zagadki logiczne, łamigłówki liczbowe, typowe zadania szkolne i przeprowadzając dowody matematyczne mogli poczuć się jak słynni lwowscy matematycy.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu kultywuje pamięć o swoim patronie i inicjuje działania, których celem jest zachęcenie uczniów do twórczego i kreatywnego odkrywania piękna matematyki.

31 marca 2016, podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły – Stefana Banacha, odbyło się uroczyste podsumowanie Banachiady i wręczenie zwycięzcom atrakcyjnych nagród: laptopów, czytników e-booków, smartwatchy. Zespół, który zwyciężył otrzymał tytuł „Banachmistrza”, zaś szkoła, z której pochodzi - statuetkę „Gęsi”. Wszyscy uczestnicy maratonu otrzymali dyplomy.

Na uroczystość przybyli goście: p. Lucyna Paulo-Naczelnik Wydziału, p. Dariusz Tracz-wiceburmistrz Miasta Jarosławia oraz p. Dorota Dejniak- prorektor ds. dydaktycznych PWSTE w Jarosławiu. Obecni byli także laureaci i finaliści Banachiady wraz z opiekunami.

Uroczystość rozpoczął swym przemówieniem dyrektor szkoły Adam Tomaszewski. Następnie poprosił przybyłych gości o zabranie głosu. Wszyscy przemawiający podkreślili rangę i szczególne miejsce Maratonu Matematycznego, jakim jest Banachiada w życiu młodych ludzi.

Wszystkim zebranym: gościom, nauczycielom, uczniom zaprezentowała się młodzież z naszej szkoły, która w części artystycznej przybliżyła postać patrona ZSTiO – Stefana Banacha.

Cenne nagrody młodzież otrzymała dzięki Fundacji mBanku oraz Nadleśnictwu Jarosław.

Każdy nauczyciel, który przygotował uczestników do konkursu otrzymał książkę M. Urbanka; „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna".

Na uczestników maratonu czekał także poczęstunek możliwy dzięki firmom: San Pajda, Sokołów, Sipeko. Natomiast klimat Kawiarni Szkockiej, czyli szczególny rodzaj zapisu obliczeń na blatach stolików pokrytych specjalnym papierem zapewniła uczestnikom firma Papirus.