Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

Finał z nami - po raz pierwszy!

Ogromny sukces Gabriela Porczaka z 3 Ti – po raz pierwszy od 42 lat uczeń z naszego regionu znalazł się w finale OMSA. Najpierw Gabryś brawurowo wygrał finał wojewódzki 22.03 br., a następnie podczas finału ogólnopolskiego zaprezentował swoją pracę i zebrał szereg pochwał od jury.

W dniach 7-9 kwietnia zwycięscy Wojewódzkiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego reprezentowali Podkarpacie w XLII Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym im. Profesora Roberta Głębockiego, które odbyło się w Grudziądzu. Konkurs z ogromnymi tradycjami nieprzerwanie ściąga do Grudziądza rzesze miłośników astronomii walczących o wymarzone nagrody –dobrej klasy teleskopy. A wszystko to pod okiem zawodowych astronomów w komisji, którzy kiedy trzeba wskażą błędy a kiedy trzeba pochwalą. Tym bardziej cieszy, ż Gabriel reprezentując Naszą Szkołę - zebrał same chwały.

„Mieliśmy możliwość spotkać tam najwybitniejsze osobistości polskiej astronomii, oraz wysłuchać referatów innych uczestników seminarium” – relacjonuje Gabriel.

Seminarium było podzielone na sesje: pierwszego dnia w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym po oficjalnym rozpoczęciu seminarium rozpoczęła się I sesja na temat obserwacji nieba, która trwała do godzin popołudniowych. To właśnie w tej sesji zaprezentował swoją pracę Gabriel Porczak z 3Ti. Po przerwie, podczas której odbywały się obserwacje Słońca za pomocą drugiego co do wielkości teleskopu słonecznego w Polsce - rozpoczęła się sesja II - o Układzie Słonecznych i jego obserwacjach, która zakończyła się późnym popołudniem. Następnie odbyły się projekcje ciekawych filmów astro oraz, na co niektórzy nie mogli się doczekać, spotkanie z redaktorem głównym czasopisma Urania. Postępy astronomii – zawodowym astronomem – panem Maciejem Mikołajewskim.

Następnego dnia odbyła się ostatnia - III ostatnia sesja na temat gwiazd i Wszechświata, po której odbył się seans w planetarium oraz pamiątkowe zdjęcie uczestników Seminarium na dachu Obserwatorium. Następnym punktem w programie była relacja z całkowitego zaćmienia Słońca w Indonezji a później koncert gitarowy w wykonaniu Przemysława Niecewicza – oczywiście astrokoncert, bo muzyka była specjalnie dobrana do obrazów pokazywanych na ekranie. Po koncercie odbyła się wycieczka wraz z przewodnikiem po Grudziądzu. A wieczorem swoje prace prezentowali uczestnicy którzy zajeli III miejsca w swoich województwach i niestety nie weszli do ścisłego finału –poziom, jak podkreśliło jury, które również przybyło na prelekcje- był bardzo wysoki. W sobotę rano w ratuszu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.

Uczestnicy rywalizowali w trakcie sesji ale w przerwach i wieczorami zawiązywały się prawdziwe astronomiczne przyjaźnie. To również dla nich uczestnicy postanowili pracować w następnym roku i starać się o powrót do Grudziądza na kolejny finał.

Serdecznie gratulujemy reprezentantom Podkarpacia a szczególnie Gabrielowi Porczakowi.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w pracach naszego Koła Astro.

Anna Rosiak