Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI…

17 września to szczególna data dla Polaków, nie tylko ze względu na przypadającą w tym roku 80. Rocznicę agresji Armii Sowieckiej na wschodnie tereny Rzeczypospolitej, ale także z uwagi na represje i ogrom cierpień, jakie owo wydarzenie zapoczątkowało w życiu zwykłych obywateli.

Dla społeczności Jarosławia, 17 września, jak co roku stał się okazją do upamiętnienia niewyobrażalnego cierpienia tych zwłaszcza, którzy zesłani na dalekie Syberyjskie stepy, cierpieli choroby, głód i znosili trudy życia w nieludzkich wręcz warunkach.
Uroczystości z okazji „Dnia Sybiraka” zgromadziły na placu przy jarosławskiej Kolegiacie zarówno tych najstarszych, którzy, jeszcze jako małe dzieci, przed laty osobiście doświadczyli syberyjskiej katorgi, jak i tych, którzy chcieli im, oraz wszystkim poległym, okazać szacunek i zapewnić ich o swej pamięci. Wśród zaproszonych gości na wspomnianej Uroczystości obecni byli przedstawiciele Rodzin Sybiraków, Parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, oraz Szkół.
Naszą Szkołę – pod opieką P. dyrektor Agaty Ostrowskiej, oraz p. Przemysława Wareckiego i p. Krystiana Gliniaka – reprezentowali przedstawiciele Pocztu Sztandarowego, oraz Samorządu Szkolnego. Po uroczystej Eucharystii wszyscy obecni przenieśli się na plac przy Kościele, gdzie w asyście Wojska uroczyście odegrano Hymn Państwowy i odczytano Apel Pamięci. Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły okolicznościowe kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wybuch II Wojny Światowej.