Przejdź do treści Przejdź do głównego menu Przejdź do wyszukiwarki
  • Start
  • Aktualności
  • Autonomiczny asystent osób starszych i niewidomych Kolejny super projekt uczniów z ZSTiO w Jarosławiu

Autonomiczny asystent osób starszych i niewidomych Kolejny super projekt uczniów z ZSTiO w Jarosławiu

O kreatywności uczniów z ZSTiO w Jarosławiu słyszeliśmy już wielokrotnie. Ich dziełem są super projekty wybiegające w przyszłość. Obecnie trwają pracę nad kolejnymi rozwiązaniami technicznymi, a jednym z nich jest automatyczny asystent osób starszych i niewidomych.

Pracuje nad nim trzyosobowy zespół uczniów w składzie:

Mateusz Skupień – uczeń klasy II kształcący się w zawodzie technik informatyk
Łukasz Pytlowany – uczeń klasy II kształcący się w zawodzie technik elektronik
Mateusz Żuk – uczeń klasy II kształcący się w zawodzie technik elektronik

Pomysł pojawił się w odpowiedzi młodych ludzi na trudną sytuację codzienną osób niepełnosprawnych. Wychodząc naprzeciw problemom osób mającym trudności z samodzielnym poruszaniem się postanowiliśmy przyczynić się do poprawy ich sytuacji. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest budowa robota – samodzielnego asystenta. (mówi Mateusz Skupień)

Projekt jest bardzo nowoczesny, daje możliwość poruszania się w różnych miejscach. Nasz jeżdżący robot przy pomocy lasera skanuje pomieszczenie, wykrywa przeszkody i bezpiecznie prowadzi osobę starszą czy niepełnosprawną, niewidomą, bez pomocy osób trzecich. Dzięki temu ma ona szansę bezpiecznie i bezkolizyjnie poruszać się w otaczającym ją środowisku. (mówi Łukasz Pytlowany)

Prace nad projektem trwają. Zespół młodych konstruktorów z ZSTiO w Jarosławiu ciągle go rozwija i udoskonala, aby służył jak najlepiej. Autonomiczny asystent wyposażony jest w skaner laserowy LIDAR oraz czujniki. Dzięki temu robot potrafi przeprowadzić bezpiecznie osobę unikając zderzenia z tymi przeszkodami. Ponadto dzięki czujnikom robot wykrywa, czy prowadzona osoba trzyma w ręce uchwyt, w przeciwnym razie wysyłany jest ostrzegawczy sygnał dźwiękowy. (mówi Mateusz Skupień)

Projekt to wiele godzin pracy połączonej z wiedzą i pasją uczniów. O tym, jak skomplikowane jest to urządzenie i ile zawiera w sobie nowych technologicznych rozwiązań opowiada uczeń Mateusz Żuk: Elementem konstrukcyjnym asystenta jest obudowa wykonana z pleksiglasu. Aby robot mógł się poruszać został wyposażony w dwa silniki zamontowane na dwóch kołach napędowych z wewnetrzną przekładnią oraz wbudowanymi czujnikami – enkoderami inkrementalnymi, które służą do bieżącego śledzenia pozycji robota.
Jako układ logiczny sterujący mostkami wykorzystano moduł Iduino Nano wyposażony w mikrokontroler Atmega328 kompatybilny z Arduino Nano. W projekcie wykorzystany jest również autorski kod do odczytywania danych z enkoderów. Arduino ściśle współpracuje z mini komputerem Raspberry Pi 4. Komputer ten jest nadrzędnym układem, który przyjmuje, analizuje oraz na bieżąco wysyła dane.
Warstwa sterowania wysokiego poziomu zrealizowana została w środowisku ROS (Robot Operating System) w wersji ROS Noetic. Jego zaletą jest zapewnienie mechanizmów komunikacji dla tworzonego oprogramowania, co umożliwia uruchamianie komponentów na wielu maszynach jednocześnie.
Robot jest wyposażony w dwa rodzaje czujników. Urządzeniem odpowiadającym za skan pomieszczeń jest skaner LIDAR, który wysyła swoje odczyty od programu ROS i dzięki tym danym potrafi na bieżąco tworzyć trasę przejazdu.

Wierzymy, że po ukończeniu prac, projekt – autonomiczny asystent osób starszych i niewidomych posłuży wielu osobom. Autorzy projektu finalnie będą starać się o jego opatentowanie.

Uczniowie są dumą ZSTiO, szkoły, która: jest szkołą techniczną stawiającą na rozwój umiejętności praktycznych uczniów i kładącą nacisk na rozwój najnowszych technologii. Angażuje uczniów z różnych kierunków kształcenia do tworzenia innowacyjnych, nowatorskich projektów, które następnie z sukcesami biorą udział w wielu konkursach i olimpiadach ogólnopolskich. Zawsze wspieramy taką aktywność uczniów, tym bardziej, że rokrocznie wielu z nich uzyskuje tytuł laureatów i finalistów olimpiad zdobywając indeksy na renomowane uczelnie wyższe:(mówi Adam Tomaszewski – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu)

Projekt budzi coraz większe zainteresowanie środowiska lokalnego. Zapraszamy do obejrzenia relacji wyemitowanej w Wiadomościach TVP Rzeszów:
https://rzeszow.tvp.pl/52421091/mechaniczny-pies-czyli-robotasystent-zbudowany-przez-uczniow-z-jaroslawia?fbclid=IwAR3271TawLU162bIZPFBgwQr-I5fqP

Postępy prac nad projektem można obserwować w mediach społecznościowych, czyli Facebooku „Mechanika” oraz portalu: JAROSŁAW moje miasto.

Opiekę nad uczniami i wykonywanym przez nich projektem sprawują nauczyciele przedmiotów zawodowych: mgr inż. Krzysztof Żołyniak oraz mgr inż. Mariusz Skupień.

Społeczność szkolna ZSTiO w Jarosławiu gratuluje i życzy dalszych sukcesów!!!